Last updated Tuesday, June 27 at 3:00 am

SUPERIOR COURT (D) Pennsylvania
99% OF PRECINCTS REPORTING
>Maria McLaughlin (D)446,87923%
>Carolyn Nichols (D)435,67523%
>Debbie Kunselman (D)419,91322%
>Geoff Moulton (D)351,41718%
 Bill Caye (D)262,41014%
SUPERIOR COURT (R) Pennsylvania
99% OF PRECINCTS REPORTING
 Craig Stedman (R)364,88725%
 Emil Giordano (R)307,89821%
 Wade Kagarise (R)305,25121%
 Mary Murray (R)284,11419%
 Paula Patrick (R)218,77115%
COMMONWEALTH COURT (D) Pennsylvania
99% OF PRECINCTS REPORTING
 Ellen Ceisler (D)271,51924%
 Irene Clark (D)228,82920%
 Timothy Barry (D)209,16219%
 Todd Eagen (D)176,06616%
 Joe Cosgrove (D)165,16315%
 Bryan Barbin (D)68,0546%
JUDGE (D) Centre County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brian Marshall (D)5,85362%
 Ronald McGlaughlin (D)3,53038%
JUDGE (R) Centre County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ronald McGlaughlin (R)5,46265%
 Brian Marshall (R)2,88035%
JUDGE (D) Lycoming County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Eric Linhardt (D)1,50551%
 Roan Confer Jr. (D)1,44649%
JUDGE (R) Lycoming County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Eric Linhardt (R)5,40265%
 Roan Confer Jr. (R)2,97335%
JUDGE (D) Wayne County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Janine Edwards (D)1,29760%
 Pamela Wilson (D)85840%
JUDGE (R) Wayne County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Janine Edwards (R)3,23560%
 Pamela Wilson (R)2,14640%
DISTRICT ATTORNEY (D) Centre County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bernie Cantorna (D)7,15670%
 Stacy Parks Miller (D / Inc.)3,13530%
DISTRICT ATTORNEY (R) Lackawanna County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Gene Talerico Jr. (R)6,83461%
 Shane Scanlon (R)4,38139%
SHERIFF (R) Lycoming County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mark Lusk (R / Inc.)6,63177%
 Chad Riley (R)1,98623%
SHERIFF (R) Union County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ernest Ritter III (R / Inc.)2,62781%
 Andrew Plank (R)62519%
CORONER (R) Wyoming County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Thomas Kukuchka (R / Inc.)2,13267%
 Collin Lunger (R)1,03333%
TREASURER (D) Monroe County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jennifer Shukaitis (D)3,49673%
 Lisa Breunig (D)1,30727%
PROTHONOTARY (R) Northumberland County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jamie Saleski (R)3,04061%
 Dan McGaw (R)1,92739%
REGISTER OF WILLS (D) Carbon County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Deborah Gigliotti (D)2,57170%
 Connie Brown (D)1,08630%
REGISTER OF WILLS (R) Carbon County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jean Papay (R)1,82855%
 Duane Dellecker (R)1,47145%
COUNTY COUNCIL (D) Luzerne County
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Sheila Saidman (D)9,33114%
>Linda Houck (D / Inc.)9,31714%
>Wendy Cominsky (D)8,47013%
>Matthew Vough (D)8,14312%
>John Gadomski (D)7,70412%
 Anthony Bartoli (D)7,16811%
 Phil Gianfarcaro (D)6,2369%
 James Watkinson Jr. (D)5,5638%
 David Popiak (D)4,7777%
MAYOR (D) Archbald
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Shirley Grabin Barrett (D)1,32872%
 Randy Grandinetti (D)52528%
MAYOR (D) Ashley
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joe Gorham (D)20253%
 Donald Sipple (D)17647%
MAYOR (R) Benton
100% OF PRECINCTS REPORTING
>George Remphrey (R)7463%
 Janet Swan (R / Inc.)4337%
MAYOR (R) Berwick
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kirk Bower (R)21561%
 Jeremy Talanca (R)13939%
MAYOR (R) Catawissa
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tim Benner (R)4554%
 Frank Achy (R / Inc.)3846%
MAYOR (D) Dickson City
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Robert MacCallum (D)61255%
 William Stadnitski (D)50645%
MAYOR (R) DuBoistown
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Norman Cowden (R)16075%
 Louis Plankenhorn (R / Inc.)3617%
 Bryan Ray Trojan (R)178%
MAYOR (D) Dunmore
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tim Burke (D)1,47450%
 Patrick Loughney (D / Inc.)1,47150%
MAYOR (R) Freeland
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John Budda (R)6857%
 William DeFrancesco (R)5243%
MAYOR (D) Jessup
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joseph Buckshon Jr. (D)70156%
 Bev Merkel (D / Inc.)54444%
MAYOR (D) Lansford
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bob Silver (D)25771%
 James Romankow (D / Inc.)10529%
MAYOR (D) Laporte
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Shultz (D)3462%
 Joseph Hallabuk (D)2138%
MAYOR (R) Lehighton
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Clark Ritter (R)16952%
 Thomas Mase (R / Inc.)9228%
 Ryan Saunders (R)6319%
MAYOR (R) Mifflinburg
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Cooney (R / Inc.)35873%
 Richard Fry (R)13027%
MAYOR (D) Minersville
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Leo Securda (D)17057%
 Walter Miscavage (D)8830%
 Joseph Post (D)4013%
MAYOR (R) Montrose
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Thomas Lamont (R)11954%
 David Darrow (R)10046%
MAYOR (D) Mount Carmel
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Philip Cimino (D)38681%
 Gregory Berezovske (D)9319%
MAYOR (R) Nicholson
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Charles Litwin (R)8281%
 Albert Olive (R)1919%
MAYOR (R) Old Forge
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michael Komensky (R)30053%
 Michael Zupon (R)26247%
MAYOR (D) Plymouth
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Thomas McTague (D)30554%
 Dorothy Petrosky (D / Inc.)26346%
MAYOR (R) Port Carbon
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Harold Herndon (R)12586%
 Albert Ditzler (R)2014%
MAYOR (R) Riverside
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joe Oberdorf (R / Inc.)6872%
 Brian Whitenight (R)2728%
MAYOR (R) Shamokin
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John Brown (R)29764%
 Joey Leschinskie (R)13529%
 Michael Robinson (R)337%
MAYOR (R) Sunbury
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Elizabeth Kremer (R)44466%
 Jesse Woodring (R)23034%
MAYOR (R) Tamaqua
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Nathan Garace (R)22338%
 Christine Hartung (R)21737%
 William Price (R)14625%
MAYOR (D) Throop
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Frank Shimkus (D)40057%
 Joe Tropiak (D)30743%
MAYOR (D) Tremont
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Roger Adams (D / Inc.)2154%
 Gerald Fasnacht (D)1846%
COUNCIL (R) Alba
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Stephen Bastion (R)2624%
>Carol Bastion (R)2422%
>Thomas Hojnowski (R)2321%
>Broc Forbes (R)2119%
 Lorelei Colton (R)1413%
COUNCIL (D) Archbald
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Francis Burke (D)98420%
>Joseph Simon (D)93219%
>Brian Gilgallon (D)91419%
 Maria Tomassoni (D)86418%
 John Shnipes (D)84317%
 Lawrence West (D)3026%
COUNCIL (R) Ashland
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Adam Bernodin Jr. (R)14727%
>Robert Horbach (R)11922%
>Francis Menne (R)10218%
>Stan Kroh (R)10018%
 Deanna White (R)8515%
COUNCIL (D) Ashley
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joseph McGlynn (D)23322%
>Frank Sorokach (D)22421%
>Brian Casey (D)21420%
 Gerry Maldonado (D)18017%
 Ronald Wickizer (D)12712%
 Coby Williams (D)10310%
COUNCIL (D) Avoca - Ward 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Stanley Waleski (D)13646%
>John Boone (D)13445%
 Jonathan Gedrich (D)258%
COUNCIL (D) Avoca - Ward 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bob Dommermuth (D)7249%
 Maryann Tigue (D)4027%
 Francis Andrews (D)3524%
COUNCIL (D) Bloomsburg
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bonnie Crawford (D)31728%
>James Garman (D)29726%
>Vince Demelfi (D)22220%
 Sandy Davis (D)14413%
 Sylvia Costa (D)14113%
COUNCIL (R) Canton
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kurt Bastion (R)10427%
>David Groover (R)9123%
>Lynette Ambruch (R)7720%
 Michael Schultz (R)7118%
 Daniel Baillie (R)4612%
COUNCIL (2 YR) (R) Canton
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John Mosser (R)10773%
 Connie Benson (R)4027%
COUNCIL (D) Dickson City
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Robert Hall Jr. (D)66526%
>Stanley Prushinski (D)63125%
>Richard Cesari (D)62325%
 Ken Krouchick (D)59324%
COUNCIL (R) DuBoistown
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michael Rodgers (R)15526%
>Eric Fausey (R)13322%
>Nathan Maynard (R)11419%
>Robert Welter (R)10617%
 Jennie Melloy (R)9816%
COUNCIL (D) Dunmore
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tom Hallinan (D)1,95629%
>Tom Ehnot (D)1,86527%
>Carol Scrimalli (D)1,67624%
 Paul Nardozzi (D)1,35520%
COUNCIL (2 YR) (D) Dunmore
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michael Hayes (D)1,66163%
 Carmel Verrastro-Biko (D)97237%
COUNCIL (D) Dupont
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Stanley Knick Jr. (D)21528%
>Mark Kowalczyk (D)19025%
>Joseph Karkut (D)17523%
 Marty Kuna (D)17523%
COUNCIL (D) Duryea
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mike McGlynn (D)33714%
>Jeffery Bauman (D)33514%
>Audrey Roberts Yager (D)30313%
>Justin Tonte (D)30213%
 James Gromelski (D)30112%
 Stephanie Shupp (D)30012%
 Jimmy Balchune (D)27912%
 Ed Ameika (D)25110%
COUNCIL (D) Exeter
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joseph Pizano (D)37724%
>Richard Murawski (D)35022%
>David Balent (D)30419%
 Tom Shannon (D)27818%
 Rick Turner (D)27517%
COUNCIL (R) Frackville
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Helen Miernicki (R)23624%
>Karen Domalakes (R)18418%
>Stephen Tertel (R)16316%
>Charles Berger Jr. (R)15315%
 Peter Zuber (R)14214%
 William Creasy (R)12613%
COUNCIL (2 YR) (R) Frackville
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Helen Miernicki (R)19937%
>Karen Domalakes (R)14527%
 Charles Berger Jr. (R)9818%
 Peter Zuber (R)9117%
COUNCIL (D) Hazleton
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Sosar (D)49919%
>Tony Columbo (D)49819%
>Jack Mundie (D)47818%
 Nicarol Soto (D)42216%
 Clarence John (D)29811%
 Danny Montone (D)2389%
 Gerry Gallagher (D)2158%
COUNCIL (D) Jessup
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joe Mellado (D)74016%
>Peter Larioni (D)65514%
>Roberta Galati (D)64014%
>Gregg Betti (D)55912%
 Robert Sweeney (D)52111%
 Michael Gasper (D)48711%
 Joshua Seamans (D)47510%
 Maggie Alunni (D)47410%
COUNCIL (D) Jim Thorpe
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Gregory Strubinger (D)35622%
>Edith Lukasevich (D)35322%
>Joanne Klitsch (D)33020%
>Thomas Highland (D)29718%
 Dennis McGinley (D)28117%
COUNCIL (R) Kingston
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Anthony Dicton (R)56523%
>Robert Jacobs Jr. (R)55923%
>Robert Thompson Jr. (R)55723%
>Sandra Kase (R)52622%
 Walter Cheek (R)23510%
COUNCIL (D) Kulpmont
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Stephen Bielskie (D)27723%
>Bob Fanella (D)25821%
>Michael Sinopoli Sr. (D)25020%
>Keith Tamborelli (D)24820%
 Stephen Motyka (D)13611%
 Joey McGinley (D)544%
COUNCIL (D) Lansford
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bob Silver (D)27630%
>Marie Ondrus (D)23826%
>Joseph Genits (D)20722%
 Rose Mary Cannon (D)12113%
 Mary Soberick (D)8910%
COUNCIL (D) Larksville
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michael Lehman (D)30321%
>Tracy Baird (D)29720%
>Joseph Romanoskey (D)28920%
>John Pekarovsky (D)28620%
 Joseph Gimble (D)27519%
COUNCIL (R) Laurel Run
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dennis Hooper (R)2349%
>Cynthia Russo (R)1736%
 Brian Correll (R)715%
COUNCIL (D) Lehighton
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joe Flickinger (D)21629%
>Helen Torok (D)19225%
>Scott Rehrig (D)17523%
 Katelynn Bear (D)17223%
COUNCIL (2 YR) (D) Lewisburg 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jordi Comas (D)5372%
 Sue Yohn (D)2128%
COUNCIL (2 YR) (D) Lock Haven
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jonathan Bravard (D)17151%
 Richard Morris (D)16649%
COUNCIL (D) Luzerne
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Walter Banicky (D)15128%
>Jason Tarreto (D)14026%
>Michael Jancuska (D)13525%
 Mary Ellen Schell (D)11922%
COUNCIL (D) Mahanoy City
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Thomas McCabe (D)21231%
>Scott Kline (D)17926%
>Thom Maziekas (D)16424%
 Louis Huber (D)12819%
COUNCIL (R) McClure
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Duane Pheasant (R)7922%
>Gregory Wright (R)7822%
>Danny Henry (R)7521%
>Roger Walter (R)7521%
 Janet Will (R)5415%
COUNCIL (R) Mifflinburg - West
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Beverly Hackenberg (R)15872%
 Matthew Wagner (R)6128%
COUNCIL (2 YR) (R) Pine Grove
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Leonard Clark (R)6158%
 Sarah Zerbe (R)4442%
COUNCIL (D) Plymouth
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Frank Coughlin (D)42425%
>Gary Kochinski (D)36922%
>Clyde Peters (D)34320%
>Earl Cunningham (D)31119%
 Candy Yanus (D)23014%
COUNCIL (R) Port Carbon
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Justin Richter (R)9919%
>Robert Kline (R)8917%
>Michael Quercia (R)8116%
>John Franko (R)7615%
 Warren Thomas (R)7114%
 Andrew Palokas (R)5411%
 Albert Ditzler (R)438%
COUNCIL (D) St. Clair
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Thomas Adamchick (D)17028%
>Anthony Klazas Sr. (D)16327%
>John Houseknecht (D)13623%
 Michael Petrozino (D)13222%
COUNCIL (D) Scranton
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bill Gaughan (D)4,92625%
>Kyle Donahue (D)3,39217%
>Pat Rogan (D)3,36217%
 Paul Duffy (D)3,30817%
 Joe Wechsler (D)3,27017%
 Cesar Reyes (D)1,3977%
COUNCIL (R) Shamokin
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Charlie Verano (R)31343%
>Barbara Moyer (R)30242%
 Darrell Jackson (R)10915%
COUNCIL (D) Shenandoah
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John Paul Dombrosky (D)17721%
>Gordon Slater (D)15318%
>Leo Pietkewicz (D)14517%
>William Selbi (D)14317%
 John Thomas (D)11814%
 Joseph Rosselli (D)9812%
COUNCIL (D) Stroudsburg
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Matt Abell (D)23431%
>Boyd Weiss (D)18625%
>Anthony Lanfrank (D)16622%
 Joseph Shay (D)16021%
COUNCIL (D) Sugar Notch
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dominick Panetta (D)6023%
>Randy Gyle (D)5822%
>Joseph Rutkoski (D)5521%
>Patrick Dalton (D)5019%
 Paul Casey (D)3714%
COUNCIL (D) Summit Hill
100% OF PRECINCTS REPORTING
>William O'Gurek (D)32134%
>Debra Ranck (D)21623%
>William Chapman (D)20322%
 John O'Gurek (D)19521%
COUNCIL (R) Sunbury
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ric Reichner (R)39331%
>Chris Reis (R)32926%
 Dale Henry (R)27622%
 Jerome Alex (R)25520%
COUNCIL (R) Tamaqua
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ritchie Linkhorst (R)35028%
>David Mace (R)33226%
>Michael Morgans (R)32025%
 Kerry Lasky (R)26421%
COUNCIL (D) Throop
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Vincent Tanana (D)41216%
>Richard Kucharski (D)40616%
>James Barnick (D)40016%
>Michael Chorba (D)39516%
 John Musewicz (D)27711%
 Wayne Williams (D)27711%
 John Snell (D)1877%
 Ray Jarosh (D)1516%
COUNCIL (R) Tower City
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Christine Reiner (R)7342%
>Perry Shuey (R)6538%
 Paul Ruth (R)3520%
COUNCIL (R) West Pittston
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ellen Quinn (R)32121%
>Barry Hosier (R)31020%
>William Bohn (R)26617%
>James Butera (R)23315%
 Patrick Gilligan (R)21214%
 Judy Aita (R)19613%
COUNCIL (2 YR) (D) West Pittston
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Adam Ruderman (D)11058%
 Brad Chikowski (D)8142%
COUNCIL (2 YR) (R) West Pittston
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Raymond Judge (R)22851%
 Barry Hosier (R)11024%
 Patrick Gilligan (R)5913%
 William Bohn (R)5312%
COUNCIL (R) Wyoming - Ward 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michael Baloga (R)7874%
 Ian Scrobola (R)2826%
LIQUOR LICENSE QUESTION North Towanda Township
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 12553%
 No 10947%
LIQUOR LICENSE QUESTION Sylvania Borough
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 3071%
 No 1229%